Czernichów – moja wizja…

Już od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad tym w jakim kierunku powinna rozwijać się gmina Czernichów. Dzisiaj postanowiłem podzielić się z wami swoją refleksją . Tym artykułem chciał bym zachęcić mieszkańców, radnych, sołtysów, wójta do dyskusji nad kierunkami rozwoju naszej Gminy.

Fakt, że jesteśmy najpiękniej położoną gminą w całym województwie śląskim nie ulega wątpliwości. Z bólem serca stwierdzam, że niestety bardziej zaniedbanej gminy nie widziałem. Jeżdżę po całej Polsce, wdrażając oprogramowanie w urzędach gmin, więc widziałem już naprawdę sporo i serce mnie boli kiedy myślę jak bardzo nie wykorzystujemy swojego potencjału.

Zastanawiałem się nad tym gdzie leży problem i pierwsze co widzę to niestety zbyt mała ilość inwestorów turystycznych. Brak hoteli w naszej gminie, to naprawdę duży problem. Hotel to nie tylko miejsca pracy w samym hotelu, to rozwijająca się w okuł niego branża gastronomiczna usługowa. Może ktoś powiedzieć, że nie potrzeba nam tu turystów i inwestorów. Jednak rzeczywistość jest taka, że turyści czy tego chcemy czy nie i tak przyjeżdżają do naszej gminy. Wielu Ślązaków czy mieszkańców małopolski stawia u nas domki letniskowe. Taki „turysta” płaci o wiele niższe podatki od nieruchomości. Nie korzysta tak często z zaplecza gastronomicznego jak mieszkaniec hotelu czy ośrodka wypoczynkowego, a więc nie przyczynia sie mocno do jego rozwoju. Płaci bardzo niską stawkę za śmieci. śmiało można powiedzieć niejednokrotnie o wiele niższą niż koszt śmieci jakie wyprodukuje. Oczywiście nie chcę nikogo stąd wyganiać czy antagonizować, chcę tylko pokazać, że gmina musi mieć plan w którym zakłada jakieś priorytety.

holiday-home-177401_640.jpg

Musimy sobie też uzmysłowić, że przedsiębiorca (czyli hotel czy ośrodek wypoczynkowy) płaci 47 krotnie wyższe podatki niż osoba fizyczna. Jeżeli porównamy do tego specyfikę budowy obiektów jednorodzinnych a hotelarskich, okaże się, że przedsiębiorca zapłaci do kasy gminy ok. 100 razy więcej niż osoba fizyczna. Dlatego w mojej opinii Gmina powinna ukierunkowywać się na pozyskanie inwestorów chcących wybudować na jej terenie ośrodki turystyczne, hotele i inne obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego.

Aby nie pozostać gołosłownym maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych w 2023 wynosiła 0,61 groszy a stawka od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej to 28,78. Jeżeli na 10 arowej działce przeciętny Kowalski wybuduje dom o powierzchni 120 m2 to zapłaci za ten dom 73,20 podatku rocznie. Natomiast hotelarz na takiej samej działce postawi pensjonat o powierzchni użytkowej około 300 m2 a więc zapłaci podatku 8634,00 zł. A przeciętny nie duży hotelik zapłaci więc od 10 000 do 20 000 zł podatku.

No dobrze ale co należało by w takim wypadku zrobić. Zaczął bym od dbanie o porządek. To niewątpliwie pięta achillesowa naszej gminy. Tu widzę dużą role gminy, ale też duże możliwości do współpracy z takimi organizacjami jak Straże, koła gospodyń i Stowarzyszenia działające na terenie gminy. O porządek musimy dbać wszyscy, inaczej sie to po prostu nie uda.

W kolejnym kroku niewątpliwie należało by przystąpić do opracowania i częściowo zmiany dotychczasowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy. Tu trzeba by się zastanowić które tereny mają być przeznaczone pod turystykę osób fizycznych , które pod duże obiekty turystyczne (hotele, pensjonaty). Gdzie ulokować tereny przemysłowe – bo takich gmina też niewątpliwie potrzebuje. Są to trudne dyskusje, dyskusje które wymagają zaangażowania ze strony mieszkańców, radnych, sołtysów, władz gminy, stowarzyszeń i instytucji działających na naszym terenie. Ale aby nasza Gmina zaczęła rozwijać sie we właściwym kierunku są to dyskusje niezbędne.

Zachęcam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w dyskusji. Jako członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Czernichów zachęcam osoby chętne do wzięcia udziału w dyskusji i chcące współdziałać przy rozwoju naszej gminy do kontaktu z naszym stowarzyszeniem.

Tomasz Opala

Osoby do kontaktu w stowarzyszeniu:

Tomasz Opala sekretarz tel. 501 240 244

Damian Boczek – prezes tel. 510 304 378