Gminne obchody 40-lecia wprowadzenia stanu wojennego.






Pamiętamy – Gmina Czernichów

W wigilię 13 grudnia – w naszej gminie obchodziliśmy 40 lecie wprowadzenia stanu wojennego. Niedzielne popołudnie o godzinie 15 rozpoczęło się spotkanie upamiętniające to wydarzenie. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: pan poseł na sejm Kazimierz Matuszny, poseł na sejm Przemysław Drabek, dyrektorzy szkół pani Jolanta Raczek – dyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego w Czernichowie, pan Stanisław Droździk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzybrodziu Bialskim, Roman Rokita dyrektor Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim, oraz goście specjalni Kazimierz Grajcarek wraz z małżonką. Pan Kazimierz to polski działacz związkowy, członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, jeden z głównych liderów związku.


Wydarzenie otworzyła Wójt Gminy Czernichów pani Barbara Kos – Harat, witając zaproszonych gości i wygłaszając krótką prelekcję na temat stanu wojennego. Następnie przypomnieliśmy sobie dzień wprowadzenia stanu wyjątkowego oglądając fragmenty wystąpień, reportaży czy filmów dokumentalnych. Po tej części głos zabrało najmłodsze pokolenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Międzybrodzia Bialskiego którzy wzięli udział w projekcie: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”. Dzieci odczytały prace napisane w ramach tego projektu. Były to wspomnienia z tamtego okresu ich rodziców i dziadków .
W tym momencie uświadomiłem sobie, że warto nagrywać te wystąpienia, aby móc te wspomnienia jako pamięć przekazywać dalej . Wyciągnąłem więc telefon i z ręki nakręciłem materiał którym się z wami teraz dzielę.
W następnej kolejności wystąpili harcerze śpiewając Mury Kaczmarskiego. Utkwiło mi w pamięci mocne wystąpienie Kazimierza Grajcarka opozycjonisty, uczestnika tamtych wydarzeń, internowanego. Po Panu Kazimierzu głos zabrali posłowie. Smutne były słowa Przemysława Drabka o tym, że większość uczniów nie wie co wydarzyło się 13 grudnia 1981r. – dane na podstawie sądy przeprowadzonej na ulicy Bielska – Białej. Edukujmy, pamiętajmy, rozważajmy w swoich sercach i wyciągajmy wnioski. Po wystąpieniach przemowach posłów wystąpił zespół przy Towarzystwie Miłośników Międzybrodzia śpiewając pieśni: Ojczyna ma droga, Taki kraj, Modlitwa obozowa, Wolność.

Na koniec pani Wójt podziękowała zaproszonym gościom a po podziękowaniach z jej inicjatywy została odśpiewana pieśń Ojczyzno ma.

Tomasz O.
Poniżej relacja z tego wydarzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights