Zamykają drogę DW 948

3 czerwca jak grom z jasnego nieba spadła na nas informacja, że z dniem 10 czerwca zostaje zamknięta droga wojewódzka DW 948. Droga ta łączy ze sobą wszystkie sołectwa Naszej Gminy. Jej zamknięcie to poważny problem dla mieszkańców. Jak podaje gmina w notatce zamieszczonej w mediach społecznościowych, przejazd zamkniętym odcinkiem drogi będzie warunkowo dostępny dla : „ pojazdów budowy, ruch pojazdów lokalnej komunikacji zbiorowej oraz dojazd do posesji przy ulicy: Szlak, Kamieniec, Wypoczynkowa, Sportowa, Strażacka, Miodowa, Kotelnica, Wiosenna, Orionistów, Gajni i Toczków i Żywieckiej od skrz. z ul. Bielską do skrz. z ul. Beskidzką.”

Most nad Suchym Potokiem

Przeraża mnie brak informacji na ten temat. Jakby wszyscy rządzący Gminą , Powiatem , Województwem zapomnieli, że my tu mieszkamy. Podanie informacji o zamknięciu drogi i konieczności nadrabiania minimum 36 km co zajmie około 40 minut w każdą ze stron na kilka dniem przed zamknięciem drogi jest po prostu – no właśnie czym brak mi słów aby opisać co czuję więc pozostawię bez komentarza. Mieszkańcy naszej gminy dojeżdżają tą droga codziennie do pracy, na zajęcia z dziećmi, do urzędu gminy, do rodziny. Dla osoby mieszkającej w Czernichowie czy Międzybrodziu Żywieckim a pracującej w Porąbce budżet domowy zostanie obciążony dodatkową kwotą około 500 do 700 zł na same paliwo do samochodu. Nie liczę tu już kosztów remontu i napraw związanych z pokonaniem dodatkowo ponad 1000 km miesięcznie. Takie same koszty poniosą mieszkańcy Międzybrodzia Bialskiego a pracujących np. w Czernichowie czy Międzybrodziu Żywieckim. Dodatkowo mieszkańcy będą mieć problem z odbiorem dzieci ze szkoły ze względu na wydłużony czas przejazdu – 2 h. Nawet nie chce liczyć ile zapłacą mieszkańcy którzy będą musieli pokonać tę trasę kilkukrotnie w ciągu dnia, bo opiekują się rodzicami, prowadzą działalność na terenie gminy i.t.p.

Nie rozumiem tak wielkiego braku empatii w gronie osób sprawujących władzę. Na dzień dzisiejszy nie wiem kto odpowiada za całą sytuację i jakie są możliwości jej naprawy, ale oczekuję, od władz gminy (wójta i radnych) , powiatu oraz województwa reakcji i rzetelnego informowania mieszkańców.

Kolejny aspekt zamknięcia tej drogi to prawdopodobnie bardzo duży spadek turystów którzy zdecydują się odwiedzić nasze przepiękne tereny. To zaś po fali covidowej może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny dla branży turystycznej w naszej gminie. Myślę, że można otworzyć tymczasowy wiadukt dla wszystkich stałych mieszkańców gminy a dla turystów w sobotę i niedzielę. Na pewno da się jakieś rozwiązanie wypracować.

Jak widać sprawa jest poważna, dlatego wzywam radnych – do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, poświęconej tematyce zamknięcia drogi. Władze Gminy do rzetelnego informowania mieszkańców i wypracowanie rozwiązań mających na celu ułatwienia życia mieszkańcom i ochronę lokalnych przedsiębiorców. Władze powiatu i województwa do zainteresowania się problemem oraz wypracowania rozwiązań które pozwolą nam tutaj mieszkającym żyć.

Tomasz Opala

P.S Poniżej trasy możliwych objazdów.

Zalecany objazd: Żywiec, Kozy, Kobiernice
Objazd przez Zarzecze, Łodygowice, Przegibek.
Objazd przez Przełęcz Kocierską, Targanice, Wielką Puszczę, Porąbkę