Dzień Ziemi w Gminie Czernichów.

Postanowiliśmy uczcić Dzień Ziemi w Gminie Czernichów. Jako nieformalne Stowarzyszenie „Czyścicieli” posprzątaliśmy kawałek naszej Małej Ojczyzny. Po akcji usuwania nielegalnego wysypiska w Tresnej czuliśmy wielką potrzebę kontynuowania naszych działań. Chcemy zaktywizować naszą społeczność, stąd pomysł, aby akcje sprzątania przeprowadzić w każdym sołectwie. Taki był nasz plan na Dzień Ziemi w Gminie Czernichów.

Dzień Ziemi – sprzątamy Czernichów, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie.

Umówiliśmy się więc we wtorek 20 kwietnia w Czernichowie. Pogoda dopisywała, pierwszy raz od kilku, a może nawet kilkunastu dni zaświeciło słońce. Udało się nam w rewelacyjnych humorach posprzątać okolice boiska. Pełni zapału zmontowaliśmy film i zaprosiliśmy mieszkańców Międzybrodzia Bialskiego o dołączenie do naszej akcji. Na następny dzień zaplanowaliśmy sprzątanie w Międzybrodziu Bialskim. Odzew był pozytywny, dołączyli do nas: Jola, Staszek i Mateusz. Posprzątaliśmy ujście rzeczki Ponikiew do Jeziora Międzybrodzkiego. Widać było, że południowy brzeg rzeki już ktoś wcześniej wysprzątał. Naprawdę miło spacerowało się po „starym boisku, które było czyste. Promyki słońca, delikatny wiatr i soczysta zieleń trawy wprawiły nas w doskonałe nastroje. Pełni werwy i zapału umówiliśmy się na kolejny dzień w Międzybrodziu Żywieckim. Uporządkowaliśmy okolice „Litery T” i brzegu jeziora. W tym dniu dołączyła do nas kolejna Martyna. Aby nasza praca nie poszła na marne, postanowiliśmy użyć mojego „Lubiś Kampera”, załadować do niego śmieci i wywieźć je na PSZOK.

Przykro nam było słyszeć, że następnego dnia po sprzątaniu z Ponikwi wypłynęły kolejne śmieci, które wpadły do jeziora. Naszym celem jest przede wszystkim edukacja i uświadamianie jak bardzo zanieczyszczamy naszą Ziemię. Takimi działaniami pragniemy zainspirować innych, a także pokazać, że w prosty sposób można dbać o środowisko naturalne w swoim najbliższym otoczeniu.

Cieszymy się, że na terenie naszej gminy było też wiele innych grup sprzątających. Wiemy o dzieciach ze szkół, które sprzątały w każdym sołectwie. Jest to na pewno wspaniała lekcja wychowawcza.

Podziękowania za udział w akcji

Składamy podziękowanie od naszej ekipy dla Pani Agnieszki, która na facebook-u w grupie „Czernichów Tresna Międzybrodzie” i na stronie „Kocham Tego Miejsca Czar Czernichów Międzybrodzie Tresna i Góra Żar” namawiała nas do dbania o porządek ponad rok. Dziękujemy też przewodniczącemu Rady Powiatu Żywieckiego – Panu Wiesławowi Sypcie za udzielone wsparcie przy organizacji wywiezienia kontenera z Tresnej. Podziękowania należą się też Pani Wójt – Barbarze Kos-Harat za czynny udział w akcji sprzątania wysypiska w Tresnej. Starostwu Powiatowemu w Żywcu oraz Gminie Czernichów dziękujemy za pokrycie kosztów wywiezienia kontenera z nielegalnego wysypiska.

Podsumowanie

Udało nam się zebrać około 2400 kg odpadów, z tego dwie tony w Tresnej przy likwidacji wysypiska, gdzie jeszcze wrócimy, bo niestety nie wszystko udało się zebrać. Zabraliśmy około 400 kg sprzątając porozrzucane śmieci w pozostałych sołectwach. Postanowiliśmy też nakręcić krótki film z akcji: „Dzień Ziemi w Gminie Czernichów”- możecie go zobaczyć na końcu tego artykułu. Nie zapominajcie też o zrzutce na fotopułapki, bo musimy monitorować haniebny proceder wyrzucania śmieci na łono natury i zapobiegać temu. Sprzątanie jest ważne, ale dbanie o porządek jeszcze ważniejsze. Świadomość nieunikalności kary za zaśmiecanie naszych pięknych terenów pozwoli utrwalić efekty naszych akcji . Możesz nas wesprzeć dołączając do zrzutki.

Tutaj mapka z naszego sprzątania:

Dzień Ziemi w Gminie Czernichów mapka

A tu film będący podsumowaniem naszej akcji: