Czyściciele w akcji

10 kwietnia 2021 roku, jako nieformalna grupa Czyścicieli, zorganizowaliśmy pierwszą akcję sprzątania terenów Naszej gminy. Co jest w tym niezwykłego? Zaledwie parę dni wcześniej poznaliśmy się na grupie na Facebooku, gdzie połączyła nas wspólna idea i chęć dbania o Nasze środowisko.grupa czysciciele

Pełni werwy i determinacji, ustaliliśmy spotkanie na sobotę o godzinie 10. Zdecydowaliśmy wspólnie, że zaczniemy od nielegalnego wysypiska w Małej Tresnej, które mimo, że wcześniej bywało sprzątane, co roku zaśmiecone jest kolejnymi odpadami. Pogoda nam dopisała i każdy był szczęśliwy, że pomimo pandemicznych warunków, może spędzić czas na świeżym powietrzu, a przede wszystkim zrobić coś pożytecznego dla Naszej planety. Wielkie było nasze zdziwienie, gdy niecałe trzy godziny później, ogromny kontener przeznaczony na śmieci, wypełniony został po same brzegi, a jednak ilość odpadów, które jeszcze zalegały w lesie, była zatrważająca! To wtedy podjęliśmy decyzję, że trzeba położyć kres tej sytuacji.

Jako grupa Czyściciele, pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców gminy Czernichów (i nie tylko) do wspólnych akcji sprzątania bliskich nam terenów. Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji epidemiologicznej, jednak nie możemy zapominać o Naszej planecie, o Naszym najbliższym, naturalnym środowisku.

My, jako ludzie, z pewnością wrócimy z czasem do „normalności”. Nasza planeta nie zdoła zrobić tego bez Naszej pomocy.

Takich miejsc, jak wysypisko w Tresnej, jest multum. Nie tylko w Naszej gminie. Zaczynając od swojego najbliższego otoczenia, zaczynając od samych siebie, jesteśmy w stanie położyć temu kres. Wierzymy, że jesteśmy w stanie zmienić to, co dzieje się wokół Nas, że każda podniesiona i wyrzucona do kosza butelka, przybliża Nas do życia w bardziej przyjemnym i czystszym świecie. Serdecznie zapraszamy do śledzenia nas na naszym koncie na Instagramie , które zostało założone, by być bliżej Was oraz na bieżąco informować o zbliżających się akcjach sprzątania.

Zapraszamy do kontaktu. Stwórzmy wspólnie świadomą społeczność, której zależy na rozwoju Naszej gminy!

Aby utrwalić efekt naszych działań chcemy zamontować fotopułapki, żeby nauczyć ludzi, że wyrzucanie śmieci się nie opłaca. Dlatego założyliśmy zrzutkę, z której pieniądze przeznaczymy na zakup fotopułapek. Będą one umieszczane w najbardziej narażonych na zaśmiecanie miejscach na terenie Naszej Gminy. Wesprzyj nasze działania na zrzutce. Każda wpłata w wysokości 50 zł i więcej nagradzana jest poduszką typu jasiek. Zachęcamy.

Grupa Czyściciele